Aktuality

Nejnovější příspěvky školy

Zeměpisné exkurze – Kutná Hora 8. A a 8. D

V úterý si přivstali žáci z 8. A a ve čtvrtek z 8. D, abychom se společně vydali objevovat Kutnou Horu. Odjezd z Nymburka byl již v sedm hodin. Vystoupili jsme na hlavním nádraží a prošli se po žluté turistické trase a naučné Stříbrné stezce. Aby nám cesta (celkově asi 7 km) ubíhala a zachovali jsme si dobrou náladu i v mírně stoupajícím terénu, hledali žáci sami cestu podle turistického značení a zahráli jsme si pár her (zem je láva, střelba kaštanem na cíl, stavba mužíka z co nejvíce kamínků). Posvačili jsme v parku před chrámem sv. Barbory. Cestou na Hrádek jsme se zastavili u Kovové plastiky nedaleko Jezuitské koleje, moderního díla, které si každý chce zkusit roztočit.

Před desátou hodinou jsme došli do Českého muzea stříbra, hlavního cíle naší výpravy. Třída 8. D měla výhodu velmi vtipného průvodce, který prohlídku svým výkladem oživil. Dozvěděli jsme se informace o významné těžbě stříbra ve středověku, o zpracování rudy i výrobě mincí.  Své batohy jsme vyměnili za perkytle (kápě s kapucí) a helmy se svítilnou a prosoukali jsme se i částí původního středověkého dolu (v nejnižším místě je 120 m vysoký a nejužším je 47 cm široký).

Než jsme se po prohlídce muzea vydali na nádraží, zbyl čas na zmrzlinu, pizzu a jiné místní dobrůtky. Zpáteční cesta vlakem byla zpestřená dvěma přestupy, hledáním správných spojů a zjištěním, že ne všichni mají správné jízdenky. Průvodní byli ale shovívaví.

Zdraví a plni elánu jsme v odpoledních hodinách všichni dorazili do Nymburka.

                                                                                                                                                                                             JP

Tags